JOG(S)I TÁMASZ

KÖZLEKEDÉSI ÜGYEK

Célszerű a védelem ellátása büntető és szabálysértési ügyekben

Ha Ön ellen közúti bűncselekmény vagy szabálysértés miatt eljárás indult, partner ügyvédi irodáink szakszerűen ellátják védelmét, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy Ön tisztában legyen jogaival, lehetőségeivel.

A HATÓSÁGI ELJÁRÁSRÓL RÖVIDEN...

Szabálysértés esetén

Amennyiben az ügy szabálysértésnek minősül, úgy a rendőrség hoz határozatot az ügyben. Természetesen van lehetőség jogorvoslatra. Fontos, hogy a rendőrség, mint elsőfokú szabálysértési hatóság határozatának kézbesítésétől számított 8 napon belül benyújtsuk jogorvoslati kérelmüket (kifogás). Ha ezt a határidőt elmulasztjuk, a határozat, a benne foglalt jogkövetkezményekkel jogerős lesz. Ha ez megtörténik, jóformán semmit nem tehetünk, csak kivételes esetben élhetünk rendkívüli jogorvoslattal (például, ha nem Ön vette át az Önnek szóló határozatot, így nem szerzett róla tudomást, és a határidőt ezért mulasztotta el). A kifogásunkat a bíróság bírálja el, először tárgyalás tartása nélkül. Amennyiben még ezt a határozatot is sérelmesnek tartjuk, kérhetjük tárgyalás tartását a bíróságtól. A tárgyaláson lesz lehetőségünk arra, hogy bizonyítsuk igazunkat, akár tanúkkal, akár esetleg szakértővel.

Bűncselekmény esetén

Amennyiben az ügy bűncselekménynek minősül, ez már súlyosabb megítélés alá esik, és a hatóság eljárása is más. A rendőrség ebben az esetben „csak” nyomoz, majd az ügyészség emel vádat a nyomozás adatai alapján, és itt már első fokon a bíróság tárgyaláson dönt az ügyéről. Amennyiben az ítélettel nem ért egyet, fellebbezhet. Fellebbezését a másodfokú bíróság bírálja el.


 

ITTASAN VEZETTEM!

Az ittas gépjárművezetést a törvény mindig szigorúan büntette, de az úgynevezett "zéró tolerancia" bevezetése óta nagyon súlyos büntetésekre lehet számítani minden esetben. A büntetés a több százezer forintos pénzbüntetésen kívül akár több éves jogosítvány bevonás, utánképzés, és akár felfüggesztett vagy letöltendő szabadságvesztés is lehet.

Mire számíthatok?

Amennyiben Ön ittasan vezetett, de nem történt baleset, az alábbi következményekre számíthat: Ha a vér alkohol szintje 0,8 ezrelék alatt maradt, és első alkalommal történt ittas járművezetés, úgy az ügy szabálysértésnek minősül. 6-12 hónap vezetéstől eltiltásra (azaz jogosítvány bevonásra) , 100-300 ezer forint pénzbírság, és kötelező utánképzésre számíthat.

Azonban a vér alkohol szint ha 0,8 ezrelék fölött van, már bűncselekményről beszélünk, így a jogkövetkezmények is súlyosabbak, így 1-2 év vezetéstől eltiltás (jogosítvány bevonás), 200-300 ezer forint pénzbüntetés és kötelező utánképzés az általános kiszabott büntetés. Amennyiben nem ez volt az első eset, hogy ittasan ült a volán mögé, vagy személyi sérülés is történt, akkor a legsúlyosabb következményekre lehet számítania. Többszörös visszaesőként akár ténylegesen letöltendő szabadságvesztéssel, és akár örök eltiltással is számolnia kell a jelenleg hatályos bírósági gyakorlat szerint.

Hat hónap, vagy annál több eltiltás, jogosítvány bevonás esetén (ezt egyébként nagyon könnyű elérni még „kevés” alkohol fogyasztásával is), utánképzésen kell részt vennie, melyet Ön az AGGOD BT közreműködésével is teljesíthet.. Ez nem KRESZ tanfolyam, hanem valamelyik Közlekedési Felügyelőség által végzett feltáráson alapuló képzés. A feltáráson KRESZ teszt, vezetés és pszichológiai beszélgetés zajlik, melyre történő felkészülését szintén segítheti az AGGOD BT. Erről már írtunk korábbi fejezeteinkben. Ezt követően kap egy besorolást, és tanfolyamra valamint vizsgára, továbbá pszichológiai foglalkozásokra kell járnia, mely lehet szintén az AGGOD BT-nél. Jó esélye van arra is, hogy le kell újra vizsgázni néhány tárgyból. Ezt a képzést az Okmányiroda kötelezése alapján kell elvégeznie, melynek díjai magasak. Egy ilyen képzés belekerülhet 40-140 ezer forintba is.

A megoldás... Önnek elsődleges érdeke az, hogy ha már megtörtént az eset, és Ön ellen eljárás indult, abban az eljárásban a hatóság tudomást szerezzen valamennyi olyan körülményről is, amely az Ön büntetését enyhítheti, vagy esetleg felmentését eredményezheti. Erre szakszerű segítséggel van is esélye. Természetes, hogy az ember kiszolgáltatottnak érzi magát egy ilyen eljárásban. Amennyiben védelme ellátására partner ügyvédi irodáinkat választja, nyugodtabban, hideg fejjel nézhet szembe az eljárással, hiszen van segítsége.


 

KÖZÚTI BALESETET OKOZTAM!

A motorizáció fejlődésével, egyre több és több gépkocsi van az utakon, ami az egyre több közúti balesethez vezet, a koccanásos, csak anyagi kárral járó balesetektől kezdve a súlyos és kevésbé súlyos személyi sérüléseken át az egyre több halálos kimenetelű balesetig. Az ilyen balesetekhez néha elég csak egy pillanatnyi kihagyás, és megtörténik a baj, a balesetet okozó vezetőnek pedig súlyos következményekkel kell számolnia.

Mire számíthatok?

Amennyiben nem történik személyi sérülés, vagy az csak 8 napon belül gyógyuló könnyű sérülés, úgy az ügy szabálysértésnek minősül. Ilyen esetekben az okozó leginkább pénzbírságra, és emellett sok esetben vezetéstől eltiltásra (jogosítvány bevonásra) számíthat.

Ha azonban a baleset következtében az okozón kívül bárki 8 napon túli személyi sérülést szenved, az ügy már bűncselekmény, és súlyosabb megítélés alá esik. Alapesetben pénzbüntetéssel lehet számolni, és szinte minden esetben legkevesebb egy évi vezetéstől eltiltással. Súlyosabb esetekben felfüggesztett, vagy akár letöltendő szabadságvesztés büntetéssel és vezetéstől eltiltással kell számolnia az elkövetőnek.

Segítünk!

Ezeknek az ügyeknek a megítélése szinte kivétel nélkül szakértői segítséget igényelnek, hiszen sok esetben csak a szakértő tudja rekonstruálni az eseményeket a helyszínen rögzített nyomok alapján. Ezért nagyon fontos, hogy amennyiben Ön ellen ilyen baleset okozása miatt eljárás indult, úgy már az eljárás kezdetén szakszerű segítője legyen, aki tudja, hogy az ügy teljes körű felderítése érdekében milyen indítványokat tegyen a hatóság felé. Itt nem a nyomozóhatóság hozzá nem értésére kívánok utalni, hanem arra az egyszerű tényre, hogy a nyomozóhatóság számára az Ön ügye egy a sok ezerből, azonban Önnek ez a legfontosabb, tehát azokra, az Ön felelősségét enyhítő körülményekre kell a figyelmet felhívni, amelyek az ügyek nagy száma miatt a nyomozóhatóság figyelmét esetleg elkerülik.


 

KÖZLEKEDÉSI SZABÁLYT SZEGTEM!

Ha Ön gyorsan hajtott, vagy éppen a rendőr szeme láttára behajtott oda, ahova nem kellett volna, vagy nem adott elsőbbséget ott ahol kellett volna, esetleg koccanásos balesetnél nem tudtak megegyezni a felelősség kérdésében, és eljárás indult Ön ellen, bizony néha meglepően súlyos következményekkel, akár vezetéstől eltiltással is szembesülnie kell. Számos példa van arra, hogy szakszerű segítséggel az ilyen kisebb súlyú szabálysértések miatt indult eljárásban a büntetés mérséklésére, vagy akár az eljárás megszüntetésére akkor, ha az enyhítő körülményekre tudunk alappal hivatkozni.

Kártérítés

Közlekedési balesetek sérültjeinek kárrendezése, gépjármű károk Ha Ön autóbalesetet okozott, vagy éppen autóbalesetben megsérült, többé nem kell kiszolgáltatottnak éreznie magát. Tőlünk szakszerű segítséget kaphat problémái megoldásához, legyen az a jogosítványa bevonása, vagy a biztosítóval történő hadakozás az Önnek jogosan járó kártérítés érdekében.

Legfontosabb tudnivalók A biztosítók az előterjesztett kárigényhez képest teszik meg egyezségi ajánlatukat, amellyel a kárrendezési eljárás viszonylag gyorsan, és a hosszadalmas peres eljárás elkerülésével lezárható. Egyezség hiányában általában csak drága és hosszadalmas polgári peres eljárásban lehet a kártérítési igényt érvényesíteni. Ezért Önnek elsődleges érdeke, hogy a kárigénye megalapozott, és mindenre kiterjedő, reális, mégis a lehető legkörültekintőbb legyen.


 

KÖZLEKEDÉSI BALESETET SZENVEDTEM!

Kevesen tudják, hogy ha gyalogosként, kerékpárosként, gépkocsi utasaként, vagy vezetőjeként személyi sérülést szenvedtek, kártérítési igénnyel élhetnek a balesetet okozóval szemben. A gépkocsikra kötött kötelező felelősség biztosítás az ilyen károkat is fedezi, tehát a gyakorlatban nem a károkozóval szemben nyújtjuk be a kártérítési igényt, hanem a kötelező felelősség biztosítója felé.

Mire számíthatok?

A közlekedési szabálysértési és büntetőügyek legfontosabb elhatárolási szempontjához hasonlóan kártérítési ügyben is a legfontosabb a személyi sérülés mértéke. A 8 napon túl gyógyuló legegyszerűbb sérülések elszenvedői (csonttörés) is számíthatnak kártérítésre. A maradandó fogyatékosságot, vagy súlyos egészségromlást okozó balesetet elszenvedő sérültek akár havonta járó járadékot, vagy járadékjellegűen megállapított egyösszegű kártérítést is kaphatnak, bizonyos esetekben pedig az elhunyt sértett hozzátartozóinak jár ilyen kártérítés.

Segítünk!

Mint az élet más területein, itt is igaz, hogy amit nem kérünk, azt önként csak nagyon ritkán adják. Éppen ezért ha a kártérítési eljárás során Önnek már a kezdetektől szakszerű segítsége van, aki olyan dolgokra, és kártérítési tételekre is gondol, amelyekkel Ön esetleg nem számol, számottevően magasabb kártérítési összegre is számíthat, nem beszélve arról, hogy egy tapasztalt segítő a kárrendezési folyamatot is lényegesen meggyorsíthatja, hiszen tudja, hogy mit kell kérni, és ahhoz milyen iratokat kell benyújtani.


 

GÉPJÁRMŰ KÁR

Ha Ön úgy szenvedett balesetet, hogy Ön szerencsésen nem sérült meg, azonban kocsija igen, nem pusztán a javítási költség megtérítést kérheti, hanem adott esetben az Ön által használt bérautó költségét is igényelheti, vagy a sérült gépkocsi elszállításának költségeit is. Különféle esetekben még „csak” gépjárműkár esetén is számos olyan kártétel lehet, amellyel Ön nem számolt. Természetesen gépjármű kár esetén a leggyakoribb vita a károsult és a biztosító között a kártérítési összeg szokott lenni. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a biztosító milyen számítás alapján ajánlott kártérítést.


 

A BÁTORI-KALLÓS ÜGYVÉDI IRODA

Bízunk benne, hogy már most sokat tudtunk segíteni abban, hogy Ön is jobban átlássa az eljárás folyamatát! Ha tetszett összeállításunk, és szükség esetén szívesen igénybe venné társirodáink szolgáltatásait, kattanjon rá pl. a következő honlapra: http://www.batorikallos.hu/

Elérhetősége: dr. Bátori-Kallós Korinna ügyvéd, közlekedési szakjogász

Cím: 1012 Bp., Márvány u. 1/B. Tel/Fax: 06-1 201-6367 E-mail: ugyved@batorikallos.hu

MEGKÖZELÍTÉS Irodája a Déli Pályaudvar közelében, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság mellett, a Márvány utca legelején, a jobb oldalon található. Könnyen megközelíthető mind BKV-val, mind gépkocsival. Az iroda az egész városból könnyen megközelíthető a 2-es metróval, illetve számos felszíni járattal; 18-as villamossal a Mikó utcai megállótól, a 105-ös és 178-as buszokkal a Krisztina téri megállótól 1 percre. Gépkocsival A Déli Pályaudvar felől érkezve a Krisztina Pláza után a Kosciuszko Tádé utcába kanyarodva juthat el hozzá. A Krisztina tér, vagy az Alkotás út felől érkezőknek sincs nehéz dolguk. Arra kell csak figyelni, hogy a Márvány utca ezen része egyirányú, ezért a Győző utca felől meg kell kerülni a tömböt. Parkolásra az utcán, fizető parkoló övezetben, illetve az utcában található őrzött parkolóban van lehetőség. Keresse bizalommal, addig is oldalunkon számos kérdésére választ kaphat...


 

És egy kis ráadás!

SEBESSÉG TÚLLÉPÉSEK Táblázatos megjelenítése

 

A megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó rendelkezések (a megengedett legnagyobb sebesség túllépésének mértéke km/ó-ban)

Bírság összege forintban

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet

50 km/óra sebességig:

a) 15 km/óra felett 25 km/óráig

a) 30 000

14. § (1) bekezdés d) pont
14. § (1) bekezdés z)1. pont
26. § (1) és (2) bekezdés
39. § (1) bekezdés
39/A. § (2) bekezdés

b) 25 km/óra felett 35 km/óráig

b) 45 000

c) 35 km/óra felett 45 km/óráig

c) 60 000

d) 45 km/óra felett 55 km/óráig

d) 90 000

e) 55 km/óra felett 65 km/óráig

e) 130 000

f) 65 km/óra felett 75 km/óráig

f) 200 000

g) 75 km/óra felett

g) 300 000

50 km/óra felett 100 km/óra sebességig:

a) 15 km/óra felett 30 km/óráig

a) 30 000

14. § (1) bekezdés d) pont
26. § (1) és (2) bekezdés

b) 30 km/óra felett 45 km/óráig

b) 45 000

c) 45 km/óra felett 60 km/óráig

c) 60 000

d) 60 km/óra felett 75 km/óráig

d) 90 000

e) 75 km/óra felett 90 km/óráig

e) 130 000

f) 90 km/óra felett 105 km/óráig

f) 200 000

g) 105 km/óra felett

g) 300 000

100 km/óra sebesség felett:

a) 20 km/óra felett 35 km/óráig

a) 30 000

14. § (1) bekezdés d) pont
26. § (1) és (2) bekezdés

b) 35 km/óra felett 50 km/óráig

b) 45 000

c) 50 km/óra felett 65 km/óráig

c) 60 000

d) 65 km/óra felett 80 km/óráig

d) 90 000

e) 80 km/óra felett 95 km/óráig

e) 130 000

f) 95 km/óra felett 110 km/óráig

f) 200 000

g) 110 km/óra felett

g) 300 000

 

Ugrás a lap tetejére